Przejdź do zawartości

Chalid Bakdasz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chalid Bakdasz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 listopada 1912
Damaszek

Data i miejsce śmierci

15 czerwca 1995
Damaszek

deputowany Zgromadzenia Narodowego Syrii
Okres

od 1954
do 1958

Przynależność polityczna

Komunistyczna Partia Syrii

przewodniczący Komunistycznej Partii Syrii
Okres

od 1936
do 1995

Poprzednik

powstanie partii

Następca

Wisal Farha Bakdasz

Chalid Bakdasz (ur. 15 listopada 1912 w Damaszku, zm. 15 czerwca 1995 tamże) – syryjski polityk, wieloletni lider Komunistycznej Partii Syrii i pierwszy w kraju arabskim parlamentarzysta komunistyczny, autor przekładu dzieł Karola Marksa na język arabski.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Wczesna działalność. W Syrii pod protektoratem francuskim

[edytuj | edytuj kod]

Był z pochodzenia Kurdem[1]. W działalność polityczną w Komunistycznej Partii Syrii zaangażował się jako student prawa na Uniwersytecie Damasceńskim. Nie ukończył jednak studiów, gdyż z powodu swojego zaangażowania stał się przedmiotem zainteresowania i represji francuskich władz mandatowych[2].

W 1932[3] lub 1934 został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Syrii[2]. Doprowadził do usunięcia z partii jej dotychczasowego sekretarza generalnego Fu’ada asz-Szamalego, którego prawdopodobnie bezpodstawnie oskarżył o współpracę z francuską policją[3]. Równocześnie działał w Bloku Narodowym, liberalnej syryjskiej organizacji niepodległościowej kierowanej przez zamożne mieszczaństwo z Aleppo i Damaszku. W publicznych wystąpieniach domagał się całkowitej niepodległości Republiki Syryjskiej[4][2]. W 1936 był członkiem delegacji syryjskiej w Paryżu na rozmowach w sprawie niepodległości. Następnie udał się do Moskwy i przez dwa lata uczył się na Komunistycznym Uniwersytecie Pracujących Wschodu. Do Syrii wrócił na krótko po uzyskaniu niepodległości w 1946. W pierwszych latach istnienia nowego państwa komuniści, pod kierownictwem Bakdasza, mogli prowadzić działalność polityczną w sposób nieograniczony i zdobyli wielu zwolenników wśród studentów, miejskiej inteligencji, jak również wśród kobiet-sunnitek, zainteresowanych hasłami emancypacyjnymi[2].

1949-1958

[edytuj | edytuj kod]

Syryjską Partię Komunistyczną zdelegalizował w marcu 1949 Husni az-Za’im na krótko po przeprowadzeniu zamachu stanu. W następnym miesiącu 400 komunistów, w tym Bakdasz, zostało aresztowanych. Po upadku rządu az-Za’ima Bakdasz opuścił więzienie i wrócił do działalności politycznej, a w 1954 jako pierwszy komunista w Syrii i w całym świecie arabskim zdobył mandat deputowanego do parlamentu[2]. W czerwcu następnego roku, na polecenie premiera Sajjida al-Ghazziego, udał się do Moskwy na czele syryjskiej delegacji, która miała spowodować poprawę wzajemnych stosunków. Bakdasz przyczynił się również do poszerzenia współpracy kulturalnej ze Związkiem Radzieckim, a w 1956 razem z prezydentem kraju Szukrim al-Kuwatlim odwiedził Moskwę, by prosić o wsparcie dla krajów arabskich w konflikcie z Izraelem[2].

W końcu lat 50. XX wieku wywiady amerykański i brytyjski rozważały zorganizowanie w Syrii działań sabotażowych, które następnie posłużyłyby za pretekst do interwencji tureckiej, jordańskiej lub irackiej. W toku tych działań rozważano organizację zamachów dowódcę wywiadu wojskowego Abd al-Hamida as-Sarradża, szefa sztabu Sił Zbrojnych Syrii gen. Afifa al-Bizriego i właśnie Bakdasza. Uważano za głównych inspiratorów polityki zagranicznej Syrii, a tę interpretowano jako postępujące zbliżenie ze Związkiem Radzieckim[5].

Głównym wrogiem rosnącej w siłę partii komunistycznej stała się utożsamiająca się z socjalizmem arabskim partia Baas Michela Aflaka i Salah ad-Dina al-Bitara. Aby uniemożliwić komunistom odebranie swojej formacji całości lewicowego elektoratu, baasiści doprowadzili do zawarcia w 1958 unii z Egiptem, po której powstała Zjednoczona Republika Arabska. Jedyną legalną partią w niej była naserowska Unia Narodowa[6].

Emigracja

[edytuj | edytuj kod]

Bakdasz emigrował do Pragi, podczas gdy komuniści, którzy pozostali w kraju, stali się ofiarami fali aresztowań. W związku z tym poparł zamach stanu Abd al-Karima an-Nahlawiego we wrześniu 1961, po którym Syria zerwała unię. Mimo takiej deklaracji nie otrzymał możliwości powrotu do kraju ani do aktywności politycznej. Gdy w 1962 Bakdasz przybył do Syrii, został zatrzymany na lotnisku w Damaszku i zmuszony do wyjazdu. Jego położenie nie zmieniło się także po zamachu stanu w Syrii w marcu 1963, przeprowadzonym przez Komitet Wojskowy partii Baas. Nowy rząd pozbawił go praw obywatelskich[2].

Przez kolejne trzy lata Bakdasz żył w różnych krajach socjalistycznej Europy Wschodniej, podróżował także do Libanu. Wydał szereg publikacji poświęconych stosunkom ZSRR z krajami arabskimi, działalności partii komunistycznej w Syrii i w Libanie oraz metodom dojścia do socjalizmu[2].

Powrót do Syrii

[edytuj | edytuj kod]

Możliwość powrotu do Syrii uzyskał w 1966, po kolejnym zamachu stanu w Syrii przeprowadzonym przez najbardziej radykalne skrzydło partii na czele z Salahem Dżadidem[2]. Nie otrzymał przy tym zgody na jakąkolwiek działalność publiczną[2]. Dżadid, który nie miał zamiaru bezkrytycznie powielać w Syrii wzorców radzieckich i krytycznie odnosił się do klasycznego marksizmu, uważał, że sprowadzając Bakdasza do kraju zyska zaufanie rządu ZSRR. Do tej pory rząd radziecki z rezerwą obserwował poczynania syryjskiej partii Baas, a poparcie ZSRR było nowym władzom Syrii potrzebne[7]. Popularność komunistycznego działacza w kraju znacznie do tego momentu zmalała, toteż w 1968 zrezygnował on z formalnego przywództwa w nielegalnej partii[2].

Możliwość podjęcia szerzej zakrojonej działalności dał Bakdaszowi zamach stanu Hafiza al-Asada w 1970. Aby stworzyć pozory wewnątrzpartyjnego pluralizmu, w ramach Ruchu Korygującego al-Asad zezwolił Bakdaszowi na utworzenie w partii Baas frakcji komunistycznej, ograniczając mu jednak możliwość publicznych wystąpień. W 1972 organizacja Bakdasza weszła do Narodowego Frontu Postępu - koalicji lewicowych partii pod egidą partii Baas. Z czasem rola komunistów została ponownie ograniczona; zabroniono im agitacji na terenie uniwersytetów, wydawania publikacji nieautoryzowanych przez kierownictwo partii Baas oraz organizowania własnych wieców. Mimo to Bakdasz do końca życia (zmarł w 1995) pozostał przewodniczącym utworzonej po 1970 organizacji. Po jego śmierci jego obowiązki przejęła żona Wisal Farha[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. McHugo J.: Syria. From the Great War to the Civil War. Londyn: Saqi Books, 2014, s. 116. ISBN 978-0-86356-753-7.
  2. a b c d e f g h i j k l S. M. Moubayed, Steel & Silk. Men and Women who shaped Syria 1900-2000, Cune Press, 9781885942418, s. 194-196.
  3. a b T. Y. Ismael, J. Ismael, The Communist Movement in Syria and Lebanon, Florida University Press 1981, s. 20.
  4. Ł. Fyderek: Pretorianie i technokraci w reżimie politycznym Syrii. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2011, s. 36-37. ISBN 978-83-7638-111-4.
  5. McHugo J.: Syria. From the Great War to Civil War. Londyn: Saqi Books, 2014, s. 137. ISBN 978-0-86356-753-7.
  6. Ł. Fyderek: Pretorianie i technokraci w reżimie politycznym Syrii. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2011, s. 42-46. ISBN 978-83-7638-111-4.
  7. P. Seale, Asad of Syria. The Struggle for the Middle East, University of California Press, Berkeley-Los Angeles 1989, ISBN 0-520-06667-7, s. 105-109.